Oprava Mikrosystému Sony CMT-DH5BT
Analýza poruchy Mikrosystému Sony
Po rozebrání/otevření systému jsem zjistil, že systém je napájen spínaným zdrojem a že spínaný je zdroj jak hlavní, tak pomocný. Vzhledem k tomu, že napájecí zdroje jsou asi obecně nejporuchovější části všech zařízení (u spínaných zdrojů to platí dvojnásob 🙂 ), zaměřil jsem se i zde na napájecí zdroj. Pomocný zdroj fungoval bez problémů, ale na výstupu hlavního zdroje napětí chybělo. Zkontroloval jsem většinu kondenzátorů ve zdroji s nadějí, že některý bude vadný 🙂 to se ale nepovedlo, všechny byly dobré.
Tím jsem hlavní zdroj zatím nechal být a pokračoval dále. Zkusil jsem hlavní zdroj v systému odpojit a zařízení napájet z externího zdroje, abych zjistil, zda-li zbytek zařízení funguje nebo není-li náhodou závada mimo hlavní zdroj. Hlavní zdroj dává na výstupu 11 V a toto napětí je několika lineárními stabilizátory dále upravováno. Po připojení externího zdroje jsem zjistil, že jeden z lineárních stabilizátorů vytváří na vstupu zkrat a tím přetěžuje zdroj. A závada byla odhalena, hlavní zdroj v systému nebyl vadný, ale pouze přetížený. Problém byl se stabilizátorem 7804LS. Přiznám se, že integrovaný stabilizátor 7804 – 4V jsem viděl poprvé 🙂 Zkrátka SONY – musí to být něco extra 😀
Oprava Mikrosystému Sony
Nejprve mě napadlo, že stabilizátor možná jen kmitá, jelikož na výstupu měl jen elektrolytický kondenzátor a žádný keramický, na vstupu měl 100 nF. Ke stabilizátoru jsem přidal nějaké keramické kondenzátory, ale nepomohlo to. Stabilizátor jsem tedy vyndal, ale čím ho nahradit? Žádný podobný jsem doma neměl a ani na internetu jsem takový stabilizátor ke koupi nenašel. Rozhodl jsem se k náhradě 4V stabilizátoru nastavitelným stabilizátorem LM317. Použití LM317 má v tomto případě jednu velkou nevýhodu, že proti stabilizátorům řady 78xx má zcela jiné uspořádání vývodů.
Ale náhrada nakonec nebyla tak složitá, jak se zdála – můžete posoudit sami níže 🙂 K LM317 jsem přiletoval dva rezistory, nastavující výstupní napětí a naletoval a naohýbal drátky tak, aby seděl pinout nového stabilizátoru s původním. Dle super kalkulačky (samozřejmě by bylo možné použít vzorec pro výpočet v datasheetu, ale to by nesměl být člověk pohodlný 🙂 ) obvodu LM317 jsem vypočetl potřebné hodnoty rezistorů pro výstupní napětí 4 V – 470 Ω a 1 kΩ. S těmito hodnotami by mělo být výstupní napětí 3,91 V. Po vyzkoušení měl stabilizátor na výstupu 3,96 V, což je naprosto vyhovující.
Schéma zapojení stabilizátoru LM317 s vypočtenými hodnotami pro výstupní napětí 4 V. Vedle nový stabilizátor, již zabudovaný ve zdroji.
Kontrola napětí nového stabilizátoru.
A pro zajímavost, několik fotek z vnitřku mikrosystému. Sony si nechává vyrábět i své vlastní integrované obvody. Za zmínku také stojí, že DPS jsou velmi kvalitně zapájené s minimem oprav po výrobě a nebo kvalitně provedenými. A nebo je toto jen povedený kus, ale Sony obecně považuji za jednoho z kvalitnějších výrobců (2024).
Opraveno
Po každé opravě přijde na řadu testování opraveného zařízení. Na tento test jsem se skutečně těšil 🙂 Hraje to moc hezky. Takže kdo by zvažoval koupi nějakého mikrosystému od Sony, myslím, že mohu doporučit.