Oprava nabíječky Protool BC 3
Analýza poruchy nabíječky Protool
Jako první jsem se pustil do hledání místa záblesku v nabíječce, abych měl alespoň nějakou představu o tom, co mohlo odejít. To jsem našel na primární straně nabíječky mezi plus a minus za usměrňovačem, u hlavního filtračního kondenzátoru – to musel být skutečně pěkný záblesk.
Primární strana nabíječky je založena na integrovaném obvodu FSDM1265RB, ve kterém jsou integrovány potřebné zdroje, gate driver pro silový FET, FET samotný i bočník pro měření proudu. Mimo tento obvod je na primární straně jen několik málo dalších součástek. Rozhodl jsem se zkontrolovat napřed ty ostatní součástky – několik rezistorů a diod. Dále také silový FET v integrovaném obvodu, jestli není proražený. Všechno bylo v pořádku.
Níže, vnitřní obvodové schéma a katalogové zapojení integrovaného obvodu FSDM1265RB z datasheetu. Zapojení obvodu v nabíječce je velmi blízké zapojení z datasheetu.
Následně jsem nabíječku zapnul do sítě a kontroloval velikosti napětí a průběhy napětí na důležitých místech na primární straně. Napájecí napětí na pinu 3 bylo OK, zpětná vazba se zdála v pořádku a na pinu 6 bylo patrné, že se obvod pokouší startovat, ale na drain silového FETu – pin 1, bylo stále plné napájecí napětí, bez jakýchkoli pokusů o spínání.
Z měření jsem usoudil, že závada bude zřejmě v obvodu FSDM1265RB.
Oprava nabíječky Protool
Po výměně integrovaného obvodu se nabíječka rozběhla, ale signalizační LED nepravidelně problikávala. Při následném měření napětí na kondenzátoru pomocného zdroje na sekundární straně jsem zjistil, že napětí na kondenzátoru padá a procesor, který nabíječku ovládá se vlivem toho zřejmě dokola restartuje. Při napájení procesoru v nabíječce z laboratorního zdroje se nabíječka chovala normálně. Padlo tedy podezření na zmiňovaný kondenzátor v pomocném zdroji, avšak po jeho přeměření jsem zjistil, že kapacitu i ESR měl naprosto v pořádku. Byl to kondenzátor 47 uF/35 V.
Ze zkušenosti se mi tato kapacita zdála poměrně nízká. Zkusil jsem paralelně k tomuto kondenzátoru připájet ještě jeden kondenzátor a zvětšit tak celkovou kapacitu. Světe div se 🙂 poté nabíječka naběhla bez problikávání LED diody a nabíjela bez problémů. Původní kondenzátor 47 uF jsem následně nahradil kondenzátorem o kapacitě 100 uF. I s tímto osazení se již nabíječka chovala normálně.
Zcela jasné vysvětlení pro nutnost této úpravy jsem nenašel. Ale jednou z možností může být jiná šarže nového obvodu FSDM1265RB, který může mít nějaký parametr limitní.
Opraveno
Po dodatečné kontrole ostatních elektrolytických kondenzátorů, které byly všechny v pořádku, lze opět považovat nabíječku za zcela funkční.