Oprava PC zdroje akasa AK-P050FG7

Co se stalo?

    S tímto 17letým pracantem nešel počítač zapnout. Avšak při prvních testech a měření na pracovním stole zdroj naběhl a hlavní větve bylo možné zatížit i 100 W a zdroj fungoval.

Analýza poruchy ATX zdroje akasa AK-P050FG7

   Jelikož napětí hlavních větví +5 V a +12 V byla OK, pokračoval jsem v kontrole ostatních napětí. První problém se objevil u větve -12 V, u které se má napětí pohybovat mezi -11,5 V až -12,6 V. Já naměřil pouze -10,7 V. Vzhledem ke stáří zdroje to ukazovalo tradičně na vadné elektrolytické kondenzátory.

   To se po rozebrání zdroje potvrdilo. Zajímavostí bylo, že přede mnou zcela jistě již někdo provedl výměnu některých elektrolytických kondenzátorů. Některé kondenzátory byly totiž značky Nippon – ty asi byly měněné (chválím 🙂 ) a zbylé Teapo – asi původní. U kondenzátorů Nippon bylo navíc z druhé strany DPS patrné, že byly znovu pájené. Lze se pouze dohadovat, zda-li zdroj odešel kvůli kondenzátorům již v minulosti, následně kdosi vyměnil tyto kondenzátory a zdroj zase nějakou dobu fungoval nebo jestli zdroj přestal fungovat teprve nedávno a kdosi se pokusil vyměnit náhodně některé kondenzátory, ale to nezabralo. ? Tak nebo tak, zkontroloval jsem všechny kondenzátory. 

   Měněné kondenzátory byly dobré, ale většina původních byla vadná. Jeden z nich byl právě v -12V větvi, další pak v pomocném zdroji a to jak na primární straně, tak na sekundární.

Kondenzátory v -12V větvi zdroje akasa AK-P050FG7.
Kondenzátory v -12V větvi zdroje akasa AK-P050FG7.
Měření vadného kondenzátoru z -12V větve ATX zdroje akasa.
Měření vadného kondenzátoru z -12V větve ATX zdroje akasa. Kondenzátor má mít 220 uF.
Vadné kondenzátory ve zdroji akasa v pomocném zdroji.
Vadné kondenzátory ve zdroji akasa v pomocném zdroji - vyznačeny červeně.

Oprava ATX zdroje akasa AK-P050FG7

   K opravě zdroje stačilo vyměnit vyznačené elektrolytické kondenzátory. Nové kondenzátory jsem dal od svého oblíbeného výrobce Nippon, jeden od výrobce Nichicon, od kterého považuji elektrolytické kondenzátory též za kvalitní.

   Poznámka: Obecně je nejlepší nahrazovat vadné kondenzátory novými o stejné jmenovité kapacitě. Použijete-li kondenzátory o kapacitě výrazně menší, kapacita nemusí stačit, výstupní napětí bude zvlněné a kondenzátor bude více trpět impulsními proudy. V případě použití kondenzátoru s výrazně vyšší kapacitou bude zvlnění výstupního napětí menší, ale mohou více trpět prvky, které jsou kondenzátoru předřazeny a přes které protékají nabíjecí proudy kondenzátoru – diody, rezistory. 

   Já jsem použil v -12V větvi kondenzátor o kapacitě 330 uF namísto 220 uF, to jistě není kritické, ale kondenzátor o kapacitě třeba 1500 uF už by vadit mohl. A když ne kapacitou, tak svými rozměry 🙂

Testování zdroje se zkušebními kondenzátory v pomocném zdroji, naletovanými z druhé strany DPS v ATX zdroji akasa.
Testování zdroje se zkušebními kondenzátory v pomocném zdroji, naletovanými z druhé strany DPS v ATX zdroji akasa.
Nové kondenzátory v pomocném zdroji ATX zdroje akasa AK-P050FG7.
Nové kondenzátory v pomocném zdroji ATX zdroje akasa AK-P050FG7.
Nový kondenzátor v -12V větvi zdroje akasa.
Nový kondenzátor v -12V větvi zdroje akasa.
Vadné elektrolytické kondenzátory z PC zdroje akasa.
Vadné elektrolytické kondenzátory Teapo z PC zdroje akasa.

Opraveno

Testování opraveného zdroje akasa AK-P050FG7 se zkušebním počítačem.
Testování opraveného zdroje akasa AK-P050FG7 se zkušebním počítačem.