Zdroj Fortron se ke mně dostal zhruba po 15 letech denního provozu. Jednoho dne počítač s tímto zdrojem nenaběhl. Majitel zkusil v počítači vyměnit zdroj a to pomohlo, bylo to tedy jasné, že závada je ve zdroji.
Analýza poruchy ATX zdroje
Po rozebrání, vyčištění a vyfoukání zdroje od prachu, byla závada ve zdroji viditelná pouhým okem – jeden nafouklý kondenzátor v pomocném zdroji! Je-li jeden kondenzátor nafouklý, je téměř jasné, že tento kondenzátor nebude vadný jako jediný. V takovém případě je namístě minimálně zkontrolovat, v lepším případě však rovnou vyměnit všechny kondenzátory v zařízení.
Nicméně výměna všech kondenzátorů v zařízení (možno použít i slovo repase) bývá časově a může být i finančně náročná. Vzhledem ke stáří tohoto zdroje a i k tomu, že majitel si již do svého počítače sehnal jiný zdroj, domluvili jsme se pouze na zprovoznění zdroje a tedy výměně toho nejnutnějšího ve zdroji. Po opravě bude zdroj sloužit zřejmě jako záložní.
Na prvním obrázku níže je dobře viditelný onen nafouklý kondenzátor v pomocném zdroji. Na druhém obrázku jsou vyznačeny všechny kondenzátory, které po přeměření vykazovaly zvýšené ESR a které jsem nakonec vyměnil.
Oprava ATX zdroje Fortron
Oprava spočívala pouze ve výměně vyznačených elektrolytických kondenzátorů. Zdroj se sice rozběhl již po výměně toho nafouklého kondenzátoru v pomocném zdroji, ale vyměnil jsem všechny špatné.
K testování elektrolytických kondenzátorů v obvodech používám, ke své maximální spokojenosti, zkoušeč ESR kondenzátorů dle DANYKa. Zkoušení je velmi jednoduché, na svém měřidle mám vyzkoušené, že při měření dobrého kondenzátoru se musí ručička měřidla pohybovat těsně u konce nebo na konci zeleného pole, jinak je kondenzátor lepší vyměnit (přesnou hodnotu ESR ani vědět nepotřebuji). Při opravách tento přístroj využívám rád a velmi často 🙂
Na obrázkách níže, měření jednoho z vadných kondenzátorů ve zdroji a vedle vyletované vadné kondenzátory.
Na měření elektrolytických kondenzátorů mimo obvod používám většinou měřič ESR a kapacity kondenzátorů, sestavený s velkou dávkou inspirace dle K15 a jeho LC metru.
Zajímavost: Zde jsem si snad poprvé všiml, že nafouklý, viditelně vadný kondenzátor měřil DANYKův zkoušeč jako zcela dobrý a až měřič dle K15 naměřil vysoké ESR a sníženou kapacitu 🤔 U ostatních kondenzátorů se obě měřidla přibližně shodla.
Opraveno
Složený zdroj. Ještě malá poznámka, původní ventilátor ve zdroji byl zřejmě příliš hlučný, tak jej majitel nahradil tišším ventilátorem NOCTUA 🙂