Oprava PC zdroje EVGA 500 W2

Co se stalo?

   Tento PC zdroj odešel asi po 2 letech provozu, krátce po záruce. To je náhoda 🙂 Asi proto také skončil u mně. Zdroj byl po připojení k síti zcela mrtvý, bez jakéhokoli napětí na výstupu.

Analýza poruchy ATX zdroje EVGA 500 W2

   Po rozebrání zdroje jsem si hned všiml opálené izolační folie pod DPS zdroje a na DPS v tomto místě vypálených dvou cest! To většinou značí větší problém než jen vyschlé kondenzátory 🙂 

   Místo zkratu jsem prohlížel, ale jednoznačné vysvětlení pro takovouto destrukci DPS jsem nenalezl. Upálené byly cesty u GND. V těsné blízkosti GND je vedeno i napětí VCC na hlavní filtrační kondenzátor zdroje. Za jeden z možných důvodů zkratu považuji kuličku cínu nebo možná kousek drátku, který tam zůstal nedopatřením od výroby zdroje, ale do této chvíle to nevadilo. Poté se s počítačem mohlo manipulovat a tento kousek se uvolnil a způsobil zkrat?

   Rozhodl jsem se zkontrolovat postupně hlavní prvky na celé primární straně zdroje. V PFC byl dobrý tranzistor i dioda -> takže zřejmě i řídící obvod PFC bude dobrý. Ale vadný byl síťový usměrňovač a před ním i pojistka. To bylo vzhledem k závadě pochopitelné. Dále jsem ale zjistil, že proražený byl i jeden ze dvou silových tranzistorů v hlavním měniči. Po „optické kontrole“ okolí vadného tranzistoru jsem zjistil, že šroub, který drží tranzistor na chladiči nebyl řádně dotažen a tudíž, že se tranzistor zřejmě i špatně chladil. To mohl být důvod toho, že tranzistor odešel. Ale dvě závady najednou? 🤔 No, takže těžko určit, co se vlastně stalo.

   U tranzistorů v měniči jsem si navíc všiml, že u druhého, dobrého tranzistoru, u jeho pájecích plošek a pájecí plošky chladiče, na kterém je připevněn byla poškozena DPS a bylo patrné dodatečné pájení. To by ukazovalo na to, že hlavní měnič již někdo opravoval, ale vzhledem k tomu, že zdroj měl neporušenou plombu, muselo to být ještě ve výrobním závodě. Nicméně prvky v buzení obou tranzistorů byly dobré, z čehož jsem usoudil, že řídící obvod bude snad také zdravý. Pro zajímavost, řídící obvod hlavního měniče je CM6805B od Champion Microelectronic a je společný pro PFC.

Opálená izolační folie pod DPS ve zdroji EVGA 500 W2.
Opálená izolační folie pod DPS ve zdroji EVGA 500 W2.
Vypálené cesty na DPS ve zdroji EVGA 500 W2.
Vypálené cesty na DPS ve zdroji EVGA 500 W2.
Kontrola hlavního tranzistoru v PFC ve zdroji EVGA 500 W2.
Kontrola hlavního tranzistoru v PFC ve zdroji EVGA 500 W2. Tranzistor je dobrý.
Kontrola hlavní diody v PFC ve zdroji EVGA 500 W2.
Kontrola hlavní diody v PFC ve zdroji EVGA 500 W2. Dioda je dobrá.
Kontrola síťového usměrňovače ve zdroji EVGA 500 W2.
Kontrola síťového usměrňovače ve zdroji EVGA 500 W2. Usměrňovač je vadný.
Kontrola hlavního tranzistoru v měniči zdroje EVGA 500 W2. Tranzistor je vadný.
Kontrola hlavního tranzistoru v měniči zdroje EVGA 500 W2. Tranzistor je vadný.
Poškozená DPS u tranzistoru v hlavním měniči v PC zdroji EVGA zřejmě vlivem špatné manipulace při opravě.
Poškozená DPS u tranzistoru v hlavním měniči v PC zdroji EVGA zřejmě vlivem špatné manipulace při opravě.
Nedotažený šroub, který připevňuje tranzistor v hlavním měniči na chladič.
Nedotažený šroub, který připevňuje tranzistor v hlavním měniči na chladič.

Oprava ATX zdroje EVGA 500 W2

   Měření ukázalo jako vadné nakonec pouze: pojistku, síťový usměrňovač a tranzistor hlavního měniče. Původní usměrňovač GBU606 jsem doma neměl, tak jsem ho nahradil o málo výkonnějším GB8J. To jistě nebude na škodu 🙂

   Ani stejný typ tranzistorů v hlavním měniči jsem doma nenašel. Objednávat se mi nechtěly, tak jsem je nahradil také výkonnějšími. Původně byly ve zdroji tranzistory MDF13N50B od výrobce MagnaChip s parametry 500 V, 13 A, 0,5 Ω. Já použil tranzistory STP34NM60N od STMicroelectronics s parametry 600 V, 29 A, 0,105 Ω. Použití těchto tranzistorů mělo malou nevýhodu v tom, že nemají izolované pouzdro a tudíž jsem je musel na chladiči odizolovat podložkami. Ale to ničemu nevadí.

   I přes to, že vadný byl pouze jeden tranzistor, vyměnil jsem v měniči oba dva tranzistory. Jsem názoru, že je lépe když jsou všechny tranzistory v měniči shodné než každý jiný. A to jak zde, s topologií dvouspínačového forward měniče, tak třeba i v můstkovém zapojení. Ale samozřejmě vždy je to i otázka počtu tranzistorů, kterých se výměna týká, jejich ceny vzhledem k hodnotě celého zařízení a eventuálně i přístupu k nim.

   Upálené cesty na DPS jsem nastavil pomocí drátků.

   Po výměně vadných komponent a opravě DPS jsem zdroj zapojil přes žárovku do sítě. Dojde-li v zařízení k nějaké větší destrukci napájecího zdroje, tak po opravě zapínám opravené zařízení napoprvé vždy přes žárovku, která omezí proud do zařízení v případě přetrvávajícího nebo nového problému. Doporučuji používat. Obyčejná žárovka v sérii s opravovaným zařízením je skutečně neocenitelný pomocník a při tom je to tak jednoduchá věc 😀 Samozřejmě, že ještě lepší je žárovka v kombinaci s oddělovacím a regulačním transformátorem pro ještě větší bezpečnost a pohodlí práce, ale to zatím v pracovně nemám 🙂

   Žárovka nesvítila, což bylo první dobré znamení 🙂 Na hlavním filtračním kondenzátoru bylo napětí OK, dále jsem změřil napětí na výstupu pomocného zdroje a to bylo také v pořádku. Poté jsem zkusil zapnout i hlavní měnič, roztočil se ventilátor a napětí na výstupu seděla. Poté jsem zapojil zdroj napřímo bez žárovky a otestoval se zkušebním počítačem, vše bylo OK. Takže zdroj může zase do práce 😀

Vadné komponenty ze zdroje EVGA 500 W2.
Vadné komponenty ze zdroje EVGA 500 W2.
Nové komponenty do zdroje EVGA 500 W2.
Nové komponenty do zdroje EVGA 500 W2.
Nové tranzistory hlavního měniče na chladiči do zdroje EVGA.
Nové tranzistory hlavního měniče na chladiči do zdroje EVGA.
Opravená DPS v PC zdroji EVGA.
Opravená DPS v PC zdroji EVGA.
Měření napětí na pomocném zdroji PC zdroje EVGA po opravě. Celý zdroj je připojen k síti přes žárovku 60 W.
Měření napětí na pomocném zdroji PC zdroje EVGA po opravě. Celý zdroj je připojen k síti přes žárovku 60 W.
Měření výstupního napětí +12V větve hlavního zdroje a kontrola impulsů na gate silového tranzistoru hlavního měniče naprázdno ve zdroji EVGA.
Měření výstupního napětí +12V větve hlavního zdroje a kontrola impulsů na gate silového tranzistoru hlavního měniče naprázdno ve zdroji EVGA. Impulsy nevypadají přiliš hezky, ale je to naprázdno a časová základna osciloskopu je nastavena na 20 ns/dílek.

Opraveno

Testování PC zdroje EVGA 500 W2 po opravě ve zkušebním počítači.

Zhodnocení kvality zdroje EVGA 500 W2

   V tomto zdroji musím ocenit hezkou, černou DPS, ke které se sice běžný uživatel nedostane, opraváři ztíží práci, protože na DPS s černou nebo bílou maskou jsou cesty velmi špatně vidět, ale má to styl 😀 No dobrá, konec legrace, takže v bodech:

  • ve zdroji jsou použity tradičně méně kvalitní kondenzátory Teapo
  • v tomto konkrétním kuse byl nedotažený šroub, který připevňuje tranzistor hlavního měniče na chladič, což mohlo způsobit tuto závadu
  • zdroj byl pravděpodobně již ve výrobním závodě opravován, což samozřejmě ničemu nevadí, ale oprava nebyla provedena příliš kvalitně

   Kdybych měl na základě opravy tohoto jednoho konkrétního kusu doporučit zdroje EVGA ke koupi či nikoli, tak bych asi nedoporučil. Nicméně toto hodnocení je třeba brát s velkou rezervou, protože, opakuji, je děláno na základě jednoho kusu.