Oprava PC zdroje EVGA 850 GQ
Analýza poruchy ATX zdroje EVGA 850 GQ
Už když mi kamarád zdroj donesl, všiml jsem si, že zdroj má porušenou plombu. Ano, zdroj mohl někdo rozebírat proto, aby ho vyčistil, ale také proto, aby ho opravil nebo se o opravu alespoň pokusil. Takže jsem byl celkem zvědav co mě uvnitř zdroje bude čekat 🙂
Po otevření zdroje a krátké prohlídce jsem zřejmě našel místo, odkud vyšel onen záblesk. Jeden z tranzistorů v PFC byl příliš blízko (téměř se dotýkal) držáku chladiče, na kterém byly tranzistory přimontovány. Chladicí ploška tranzistoru i držák chladiče byly v nejbližším místě viditelně upáleny 🙂 Chladicí ploška tranzistorů v TO220 bývá vodivě spojena s drain tranzistorů a chladič je zde spojen se zemí, takže došlo ke zkratu přímo za usměrňovačem.
Dále, po vyndání DPS zdroje z krabičky a pohledu na spodní stranu DPS, bylo patrné, že všechny tranzistory PFC, hlavní diodu PFC, bypassovou diodu PFC a tranzistory hlavního měniče kdosi přede mnou již měnil/opravoval. Oprava však byla bohužel provedena celkem neodborně.
Původní tranzistory v PFC musely být v plně izolovaném pouzdře, jelikož jeden z tranzistorů musí být skutečně velmi blízko držáku chladiče, který je vodivě spojen se zemí. Opravář přede mnou zřejmě žádné tranzistory v izolovaném pouzdře neměl, tak použil neizolované a odizoloval je slídovými podložkami – nic proti, i já to občas dělám, ale zde bylo potřeba si pohlídat i bezpečnou vzdálenost od držáku chladiče.
Dalším nedostatkem předchozí opravy byla skutečnost, že člověk přede mnou poškodil prokovy na DPS u tranzistorů hlavního měniče a diody PFC – zřejmě při vyndávání těchto součástek z desky. To se bohužel občas stává při nedostatečném prohřátí DPS.
Také SMD bypassová dioda PFC byla, za mě, nevhodně nahrazena diodou v pouzdře TO220. Toto pouzdro je velké a v místě, ve kterém byla dioda použita, kvůli ní nebyly dodrženy bezpečné vzdálenosti od okolních cest na DPS.
Nakonec jsem si všiml, že jeden z dvojice hlavních filtračních kondenzátorů na primární straně byl směrem k tranzistorům PFC opálený. To může naznačovat, že původní tranzistor v PFC, který byl blízko tohoto kondenzátoru, bouchl.
Nicméně, po přeměření prvků PFC, hlavního měniče, pomocného zdroje, usměrňovače a dokonce i pojistky jsem žádnou jinou závadu nezjistil.
Oprava zdroje EVGA 850 GQ
Oprava tohoto zdroje byla trochu zvláštní. Jelikož ve zdroji, jak jsem ho dostal, nebyla vadná žádná součástka, spočívala má oprava pouze v „doladění“ předchozí opravy 🙂
Tranzistory hlavního měniče a hlavní diodu PFC jsem sundal z chladiče, u diody vyměnil slídovou podložku za silikonovou (ne, že by slídové podložky nebyly kvalitní, ale mívají větší tepelný odpor), podmazal teplovodivou pastou a znovu přišrouboval na chladič. Pozn. když při opravě musím sáhnout na nějaký šroub s pérovou podložkou, tak při zpětné montáži snad vždy pérovou podložku vyměňuji (původní může být „unavená“) a nebo ji často vyměním i z celým šroubem 🙂 Nově namontované součástky jsem zaletoval ze spodní i z horní strany DPS a tím jsem „opravil“ poškozené prokovy na DPS.
U tranzistorů PFC jsem měl asi stejný problém jako opravář přede mnou, žádné vhodné tranzistory v izolovaném pouzdře jsem doma neměl. A bohužel se mi nepodařil dohledat původní typ tranzistorů ani jaké měl parametry. Aktuálně byly v PFC použity 3 tranzistory FCP20N60 s parametry 600 V, 20 A, 190 mΩ. Doma jsem měl velmi pěkné tranzistory STP34NM60N s parametry 600 V, 31,5 A, 105 mΩ. Rozhodl jsem se nahradit 3 původní tranzistory FCP20N60 s horšími parametry dvěma STP34NM60N s lepšími vlastnostmi. V součtu by tato kombinace měla mít velmi blízké parametry původnímu řešení. I cenově to vychází podobně a vzhledem k hodnotě zdroje (cca 3000 Kč za nový 850W zdroj v roce 2024) se tato výměna stále vyplatí. Tím jsem se elegantně vyhnul nutnosti úpravy držáku chladiče nebo objednávání izolovaných tranzistorů 🙂
Bypassovou diodu v pouzdru TO220 jsem nahradil diodou 1N5408 ve válcovém pouzdru DO201. Ano, ideální by byla nějaké SMD dioda v pouzdru SMC, která tam asi i byla původně, např. S3J, ale tu jsem opět doma neměl a objednávat jednu diodu za 4 Kč a k tomu platit dopravné 120 Kč mi přišlo zbytečné 😀 Ale až nějakou objednávku budu v budoucnu vytvářet, nakoupím si několik těchto diod do zásoby, mohou se hodit příště. Tím byla oprava opravy hotová.
Opraveno
Poznámka
Potěšilo mě, že v celém zdroji jsou použity kvalitní kondenzátory od Nipponu a Rubyconu.