Oprava PC zdroje FSP Fortron ATX-300PNR
Analýza poruchy ATX zdroje FSP Fortron ATX-300PNR
Po rozebrání zdroje bylo ihned patrné, že problém bude skutečně ve vadných elektrolytických kondenzátorech. Ve zdroji bylo několik viditelně nafouklých kondenzátorů. Bylo jasné, že kromě těch nafouklých kondenzátorů budou vadné i další.
Po přeměření všech kondenzátorů jsem zjistil, že vadných je „pouze“ 7. Zbylé byly naprosto v pořádku. Ano, samozřejmě, že by bylo nejlepší vyměnit všechny, ale všechny potřebné hodnoty kondenzátorů jsem doma neměl a se známým jsme se dohodli, že mu to takto bude stačit. Prý, kdo ví, zda-li počítač s tímto zdrojem bude za 3 roky ještě v provozu. Chápu.
Jinak musím pochválit kvalitu zdrojů FPS Fortron, alespoň těch starých. Použité kondenzátory ve zdroji – TEAPO nepovažuji za příliš kvalitní, ale i přes to s nimi vydržel zdroj chodit celých 16 let v téměř každodenním provozu. Dalším plusem těchto starých a málo výkonných zdrojů, řekněme do 400 W, je skutečnost, že mívají pasivní PFC – pouze tlumivku. Pravdou je, že aktivní PFC ve zdrojích často neodchází, ale zkrátka je to něco navíc, co odejít může 🙂
Oprava ATX zdroje FSP Fortron ATX-300PNR
Po výměně vadných kondenzátorů je zdroj opět plně funkční. Kondenzátory v buzení bipolárních tranzistorů hlavního měniče jako jediné z vyměněných kondenzátorů nebyly vadné. Jejich chyba však může způsobit zničení tranzistorů hlavního měniče a proto je vhodné tyto kondenzátory preventivně vyměnit.