Oprava PC zdroje Gigabyte P750GM
Analýza poruchy ATX zdroje Gigabyte P750GM
Závada byla patrná ihned po rozebrání zdroje a optické kontrole. Zdroj bohužel odešel, jako již tradičně, kvůli vadným elektrolytickým kondenzátorům na sekundární straně pomocného zdroje.
Přiznám se, že u zařízení novějších tak 6 let nepředpokládám, že by příčinou poruchy mohly být elektrolytické kondenzátory. U takovýchto zařízení většinou hledám chybu jinde, např. studené spoje, vadné polovodiče aj. Naopak, opravuji-li zařízení starší tak 15 let, kontrola elektrolytických kondenzátorů přichází na řadu jako první. Ale vidím, že tento přístup budu muset trochu přehodnotit.
Kdyby zde nebyl jeden kondenzátor viditelně nafouklý, dostal bych se na jejich kontrolu zcela jistě později.
Oprava zdroje Gigabyte P750GM
Tuto opravu PC zdroje Gigabyte lze rozdělit na dvě části – zprovoznění a repasi. Poté, co jsem objevil problém s vadnými kondenzátory, jsem se bavil s kamarádem, který mi zdroj na opravu přinesl o tomto problému a domluvili jsme se, že vzhledem ke stáří a hodnotě zdroje, nebude od věci, když vyměním elektrolytické kondenzátory všechny.
Zprovoznění
K pouhému zprovoznění celého zdroje stačilo vyměnit 3 kondenzátory na sekundární straně pomocného zdroje. Kondenzátory jsem použil své oblíbené – Nippon. Od Nipponu v současné době (2024) nejčastěji používám kondenzátory řad KY, KYA, KYB, KZM, popř. LXZ.
Repase
Při repasi mě zaujalo, že filtrační kondenzátory na sekundární straně hlavního zdroje jsou buď polymerové nebo hybridní (nepoznám), namísto klasických elektrolytických. Ať tak či tak, tyto kondenzátory by svými vlastnostmi měli o mnoho převyšovat kvality klasických elektrolytických kondenzátorů. Jedná se především o nižší hodnoty ESR přes širší teplotní rozsah, ale také lepší chování na vysokých frekvencích. Nicméně, s těmito typy kondenzátorů nemám zatím žádné zkušenosti, takže nevím co a kolik vydrží ve skutečnosti ani to jací výrobci mají tyto kondenzátory kvalitní. To nejlépe ukáže čas 🙂 Každopádně těchto kondenzátorů se moje repase netýkala.
Akorát jsem nepochopil, z jakého důvodu použil výrobce na filtraci napětí na sekundární straně hlavního zdroje polymerové nebo hybridní a tedy snad kvalitní kondenzátory, hlavní filtrační kondenzátor na primární straně zdroje je od Nipponu a do celého pomocného zdroje nasadil jedny z nejhorších elektrolytických kondenzátorů 😀 I když alespoň, že byly na 105 °C. No, možná se jedná o hezký příklad „kazítka“ v elektronickém zařízení, ale to je pochopitelně jen spekulace.
Takže jsem vyměnil všechny elektrolytické kondenzátory, kromě hlavního primárního, který již byl od Nipponu.
Zhodnocení kvality zdroje Gigabyte P750GM
Pominu-li použití nekvalitních elektrolytických kondenzátorů a to především v pomocném zdroji, což bývá problém spousty napájecích zdrojů, líbí se mi použití polymerových nebo hybridních kondenzátorů viz výše. Tento zdroj byl zároveň také prvním PC zdrojem, ve kterém jsem viděl použití synchronního usměrňovače v hlavním zdroji na sekundární straně. V usměrňovači jsou použity tranzistory NCEP40T15GU. Jakým obvodem je usměrňovač řízen, jsem nezjišťoval. Pravdou je, že při usměrňování proudů v řádu desítek A se díky tomu ušetří velké množství odpadního tepla a tudíž se zvýší účinnost celého zdroje – to smysl má. S opravami PC zdrojů takovýchto výkonů se nesetkávám často, takže je možné, že v PC zdrojích s výkony nad 700 W je použití synchronních usměrňovačů běžnou praxí.
Tranzistory v PFC jsou JCS18N50FH od Jilin Sino-Microelectronics.
Na výstupní desce s konektory jsem si také všiml, že některé pozice pro kondenzátory jsou neosazené. Netvrdím, že to je špatně, Gigabyte vyrábí i zdroje s výkonem 850 W, takže je možné, že je to pouze variantní osazení a v této výkonnější verzi zdroje tyto kondenzátory osazeny budou a nebo je to pozůstatek např. z vývoje zdroje.
Jako plus také vidím, že ventilátor ve zdroji neběží ihned po zapnutí zdroje, ale je spínán až když se zdroj ohřeje na určitou teplotu. Nezkoumal jsem, od teploty čeho je odvozeno spínání ventilátoru, popř. regulace jeho otáček, jen jsem si všiml, že z druhé strany DPS je u konektoru pro ventilátor osazen malý termistor v pouzdře 0805. Takže je možné, že je snímána teplota DPS v blízkosti silových cest.
Kvalita pájení se mi líbila.
Takže závěrem. Zdroj bude mít dobrou účinnost díky použití synchronního usměrňovače. Nebude při malých výkonech hlučný. Aktivních součástek od čínských výrobců, které jsou použité v celém zdroji, asi není třeba se bát. A když po koupi tohoto zdroje ihned vyměníte všechny elektrolytické kondenzátory, věřím, že zdroj bude sloužit dlouhá léta 🙂