DIN 5 pasivní rozbočovač

   Jsem hrdým majitelem několika pěkných zesilovačů Transiwatt 🙂 Ke každému z nich mám připojené nějaké reprobedýnky a zesilovače průběžně zapínám a poslouchám všechny. Mám je připojené k počítači. A problém je na světě. Je potřeba rozbočit signál z jednoho výstupu do 5 zesilovačů.

   Doposud jsem měl zbastlené různé pětikolíkové rozdvojky a speciální kabely – to jsem ani nefotil 😀 Bylo to hrozné. Tak jsem se rozhodl vyrobit si lepší, důstojnější rozbočovač.  

Návrh rozbočovače

   Chtěl jsem vytvořit něco, co bude jednoduše vyrobitelné a výroba bude i jednoduše opakovatelná. Padla jasná volba na 3D tisk. Po novém audio rozbočovači jsem chtěl, aby vyhovoval následujícím požadavkům:

  • alespoň 5 výstupů směrem nahoru (rozbočovač bude někde dole na zemi a zesilovače mám na stolku)
  • jeden vstup zpředu a ideálně i jeden výstup zezadu na případné napojení dalšího rozbočovače
  • kompaktní rozměry
  • vyrobitelnost na 3D tiskárně

   Ve svém oblíbeném programu pro 3D modelování, FreeCADu jsem navrh následující krabičku. Kromě krabičky jsem namodeloval i krytku/záslepku do nevyužitých pětikolíků, aby se do nich neprášilo 🙂 Rozměry rozbočovače jsou 38x39x166 mm (VxŠxH).

Výroba rozbočovače

   Po návrhu přišla na řadu výroba. Krabičku jsem vytiskl z černého materiálu PETG. Jednotlivé pětikolíky jsem pospojoval pomocí stíněných kabelů. Určitě by bylo možné si pro jednodušší propojování nechat vyrobit DPS a pětikolíky do ní zapájet, ale opět se mi nechtělo čekat než by DPS přišly 🙂 Po propojení pětikolíků zbývalo vymyslet, z čeho vyrobit spodní kryt rozbočovače. Nebyl by problém ho také vytisknout z plastu, ale chtěl jsem, aby měl rozbočovač trochu větší hmotnost. Tak jsem jako spodní kryt využil malé dřívko – z hlediska hmotnosti by jistě byl lepší nějaký kov, ale je to jedno 🙂

   Rozbočovač s krytkou na jednom pětikolíku a spodní dřevěný kryt.

Shrnutí projektu

   Na rozbočovač jsem měl požadavky, aby byl jednoduše vyrobitelný, byla u něho dobrá opakovatelnost výroby a aby nebyl zbytečně velký. Rozbočovač je i jednoduše připojitelný dále. To vše se povedlo. Za možné budoucí vylepšení považuji návrh plastového spodního dílu, aby byla případná další výroba ještě rychlejší (zjistil jsem, že hmotnost není podstatná 🙂 ) a snazší. Jinak jsem zatím naprosto spokojen 🙂

Podklady pro výrobu rozbočovače